KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Eğitim Fakültesi

PANEL: Öğretmenlikte Profesyonel Adımlar-06.03.2018

Geçtiğimiz hafta içerisinde, Danışmanlığını Fakültemiz Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serkan ÜNSAL’ın yürütmekte olduğu Diriliş Nesli Öğrenci Topluluğu ve Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet PAK’ın yürütmekte olduğu İdeal Gençlik Öğrenci Topluluğu tarafından “Özel Sektör Buluşmaları” kapsamında “Öğretmenlikte Profesyonel Adımlar” konulu panel düzenlendi.

 

KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen panelin açılış konuşmasını Diriliş Nesli Öğrenci Topluluğu Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Serkan ÜNSAL yaptı. Öğretmenlik alanında arz ve talep dengesinin kurulamadığını ifade eden ÜNSAL, öğretmen adaylarına, yalnızca kamuda öğretmenliğe yönelmek yerine özel sektörün sunduğu istihdam imkânlarından da faydalanmaları tavsiyesinde bulundu.

 

Açılış konuşmasının ardından Fakültemiz Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut SAĞIR’ın başkanlığını yürüttüğü “Öğretmenlikte Profesyonel Adımlar” konulu panele geçildi.

 

Panelde ilk sözü alan Özel Kipaş Eğitim Kurumları İlkokul Yöneticisi Ergün KOZANDAĞ, “Özel Sektörde Öğretmen Seçimi ve Karşılaşılan Problemler” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Öğretmenliğin sevmeden yapılacak bir meslek olmadığının altını çizen Kozandağ, öğretmenin kendine has bir duruşunun olması, öğrencilerine ve çevresine örnek teşkil etmesi, tavır ve davranışlarında tutarlı olması gerektiğini ifade etti.

 

Özel Kipaş Eğitim Kurumları Ortaokul Yöneticisi Mücahit DAĞDELEN “Özel Sektörde Öğretmenden Veli Beklentileri” konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Özel eğitim kurumlarında veli ile kurulan güçlü iletişimin büyük önem arz ettiğini söyleyen DAĞDELEN, yeni neslin, gençlerin dünyalarına girmek için onları yakından tanıması ve kendilerini yenilemeleri gerektiğini vurguladı.

 

Panelin son konuşmacısı Özel Kipaş Eğitim Kurumları Fen Bilgisi Zümre Başkanı Aytekin ERZAN ise “Özel Sektörde Başarılı Öğretmen Olmak” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Genç öğretmen adaylarına seslenen ERZAN, “Keşifler her zaman malzeme ve cihazlar üzerinde yapılmıyor. Keşfedilecek çok öğrenci, çok insan var” diyerek sözlerine devam etti.

 

Katılımcıların sorularının cevaplandırılmasıyla son bulan panelin ardından panelistlere protokol üyeleri tarafından plaket takdim edildi.


Panelin düzenlenmesinde emeği geçen Rektörlüğümüz, Dekanlığımız ve Üniversitemizin diğer ilgili birimleri ile katılım gösteren öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimize teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.